شیوع ویروس کرونا و انبار باروت در شهرها

دوشنبه 1398/12/26 - 20:55 رستم اشرف پور …
یاداشتی از عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز؛

شیوع ویروس کرونا و انبار باروت در شهرها

دکتر سعید امانپور عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز پیرامون بیماری کووید 19 یادداشتی با عنوان «شیوع ویروس کرونا و انبار باروت در شهرها» منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید استان خوزستان، دکتر سعید امانپور عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز و مسئول روابط عمومی سازمان بسیج اساتید استان خوزستان پیرامون بیماری کووید 19 یادداشتی با عنوان «شیوع ویروس کرونا و انبار باروت در شهرها» منتشر کرد.

 

متن این یادداشت به شرح زیر است:

 

شیوع ویروس کرونا و انبار باروت در شهرها

 

ويروس قطعا اطراف شماست!

 

شيوع ويروس كرونای جديد از چند جهت سزاوار توجه ويژه است. توجهی آن قدر حياتی كه رهبر معظم انقلاب ارتش را به عنوان يكی از مهم ترين و ساختار مند ترين  نيروی مدافع از كشور در "شرايط جنگی" وارد مواجهه با آن كرده است.

 

واقعيت اين است كه شيوع اين ويروس خطرناک شاید این روزها وارد روزهای اوجش شده است. اين ويروس، درمان ندارد، واكسن ندارد و به شدت در حال انتشار است و اگر غفلت كنيم وارد وضعيت قرمزی می شويم كه عزيزان مان جلوی چشم های مان تلف می شوند و ما حتی نمی توانيم در تدفين شان شركت كنيم!

 

بيمارستان های ما شاید دیگر قدرت پاسخگويی به مراجعين را نداشته باشند و . . .

 

اين يک تخيّل نيست!

 

نکته بسیار قابل توجه آن است که  بعد از ده ها سال، سازمان بهداشت جهانی اين بيماری را "پاندمی" معرفی كرده است؛ يعنی همه گيری جهانی، چيزی هم سطح اپیدمی هایی چون طاعون !!

 

بر اساس توصیه اکید همه پزشکان و متخصصان میکروب شناسی، تنها راه جلوگيری از انتشار بيشتر ويروس و قطع چرخه انتقال آن، رعایت حفظ فاصله افراد از همدیگر و نیز شست و شوی مرتب دست ها با آب و صابون است. ظاهرا فعلا هيچ جايگزينی برای اين دو مورد حیاتی وجود ندارد و ااگر با بی توجهی به آن ميدان دهيم ممکن است تا ماه ها کل كشور را درگير خود نماید.

 

همان طور که اطلاع داریم در مجتمع های زیستی گروه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی حضور دارند که در موقع وقوع بحران، رفتارها و عکس العمل های متفاوتی از خود نشان می دهند.

 

در این بین گروه های متوسط و بخصوص مرفه جامعه، به دلیل برخورداری از دانش کافی و نیز بهره مندی بیشتر از توان های مالی، به نسبت گروه های فقیر و کم درآمد، از شرایط خودمراقبتی رضایت بخش تری برخوردار هستند.

 

در گام اول ،شاید به جرات بتوان گفت شیوع این ویروس به دلیل مسافرت ها، جابجایی ها و ارتباطات گسترده گروه های مرفه جامعه از شهری به شهر دیگر منتقل شده است ولی به دلایلی که پیش تر ذکر گردید، آنان از تاب آوری بسیار بیشتری در مقابل این ویروس کشنده برخوردار هستند.

 

در این وضعیت بحرانی، چشم انداز حاکم بر گروه های فقیر و ناتوان جامعه به دلایل متعدد زیر، تاریک تر و بسیار نگران کننده تر می باشد.

 

-  از جمله ویژگی های مناطق فقیرنشین برخورداری از تراکم بالای جمعیتی می باشد که این خود مشکل شیوع اپیدمی را دوچندان می کند که در شهر اهواز منطقه 6 و منطقه 7 دو نمونه آن محسوب می شوند.

 

- ریزدانگی واحد های مسکونی از جمله دیگر ویژگی های محرز این مناطق می باشد که با در نظر گرفتن تراکم جمعیتی و ریزدانه بودن واحدها، تجسم حاکمیت چشم اندازی نگران کننده در اين مناطق بدیهی تر می باشد.

 

- فقدان فضای کافی در اختیار افراد خانوار و برخورداری بسیار پائین هرکدام از آنها از سرگرمی هایی که می تواند به اندازه کافی آنها را در خانه نگه دارد، از قدیم ایام تا کنون باعث ایجاد شرایطی شده است که منجر به ارتباط بیشتر افراد با همدیگر در فضاهای عمومی و معابر غیربهداشتی گردیده است.

 

- پائین بودن سطح دانش، تخصص، درآمد ، بهداشت اجتماعی و فردی از جمله موارد دیگری است که چشم انداز حاکم بر این مناطق را نگران کننده می سازد.

 

در غالب شهرهای ایران و از آن جمله در شهر اهواز، مناطق فقیرنشین و گروه های کم درآمد، بخش عمده ایی از جامعه شهری را تشکیل می دهند که در صورت غفلت مسولین و مدیران شهری در موضوع ضدعفونی کردن و گندزدایی فضاهای عمومی  این مناطق، همانند انبار باروتی عمل خواهند کرد که در صورت شیوع این ویروس کشنده در آنها، چشم انداز بسیار ناخوشایندی برای مان ترسیم می کنند.

 

لذا، با وجود چنین شرایط نگران کننده ایی، می طلبد مسئولین و حافظان بهداشت عمومی توجه و عنایت خاصی به این مناطق داشته باشند. به اميد حاکمیت روزهاي بی اضطراب و مشحون از آرامش و صفا برای شهرم اهواز و کشور عزیزم ایران.

 

انتهای پیام/

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)